b_radv_dikt_120-600x295

Diktariškių dvaras pupso šalia Šiaulėnų miestelio. Beje šio dvaro ponas taip pat turėjo dvarą ir pačiuose Šiaulėnuose, kuris palyginus su šiuo yra apverktinos būklės. Kalbu apie Pranciškų Šemėtą. Šis nenuilstantis žmogus linkęs į įvairias avantiūras gerąją prasme. Nugyveno ilga spalvingą gyvenimą. Mirė aštuoniasdešimties Dresdene, ten jam stovi ir paminklas. P. Šemeta buvo vienas iš 1831 m. sukilimo organizatorių. Pasiekė nemažai svarbių pergalių. Nors sukilimas buvo numalšintas, dvaras iš Pranciškaus nebuvo konfiskuotas. Žinant tais laikais taikytinas bausmes nepalankiems carui, dvaro valdymas, apdairiai apsidraudžiant nuo pasekmių pralaimėjus sukilimą, buvo perleistas Juozapui Šemėtai. Pastarajam išlaikyti dvaro po Šemėtų herbu nepavyko. Po 1863 m. sukilimo numalšinimo Diktariškių dvaras vis dėlto buvo nusavintas.

Grįžtant prie Pranciškaus galima pridurti, kad jis buvo aistringas meno vertybių kolekcionierius, bendravo su Adomu Mickevičiumi. Po sukilimo pasitraukęs į Prūsiją tęsė savo karinius žygius. Iš Prūsijos Pranciškus Šemeta emigravo į Prancūziją, buvo Europos tautų laisvės kovų riteris: kaip prancūzų armijos karininkas, dalyvavo karinėse kampanijose Belgijoje ir Egipte, tarnavo Pjemonto kariuomenėje Italijoje.

Rodos gan nemažą dvaro ansamblį surasti buvo ne taip paprasta. Žaliasis gamtos rūbas daro savo. Nuo Šiaulėnų tenka brazdėti žvyrkeliu iki Diktariškių. Dvaras yra už poros kilometrų nuo miestelio. Jau iš patirties žinau, kad visai negyvenamų dvarų nėra. Viename ar kitame dvarui priklaususiame pastate dar gyvena viena kita šeima. Didžiausia problema kuri gali sujaukti planus ir nuotaiką, tai palaidi šunys. Jie taip aršiai gina tai kas jiems visai nepriklauso. Toliau pavažiavus atsiremi į grandinę su su lentele “Privati valda”, o ant fasado valstybės saugomas objektas. Akivaizdžiai matosi, kad abu savininkai nepasidalina kas už ką atsakingi, o dvaras keliauja į nebūti.

Rūmuose yra 22 kambariai ir salės šildymui 15  koklinių krosnių ir židinių. Fasadą puošia portikas su 6 masyviomis kolonomis. Tas pats paplitęs graikų architektūros stilius. Prie dvaro privažiavimas labai jau užžėlęs. Važiuoti nesiryžau pažvelgęs į siaurą karklais apaugusi keliuką, bet išgirdus parviauksint pulką sargų, neliko kitos išeities.

Galerija

 width=
Diktariškių
Diktariškių
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
Diktariškių
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=

Diktariškių dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Diktariškių dvaras

loading map - please wait...

Diktariškių dvaras 55.653089, 23.445919 Diktariškių dvaras.

Nuorodos

1. 2004 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_radv_diktarisk_sch

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *