sena

Grinkiškio dvaras įsikūręs miestelio pašonėje, prie Šušvės upės, netoli kelio Baisogala-Raseiniai. Parke-muziejuje, kuriame yra smarkiai apleisti, begriūvantys, bet vis dar stovintis dvaro rūmai, taip pat įrengta įdomi ekspozicija susijusi su Grinkiškio apylinkės istorija. Atokiau už dvaro tvenkinių, kalnelyje yra kapinaitės, nors jos ir mažutės, bet ženklina didelį  skausmą.

Grinkiškis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės  žemėlapiuose paminėtas 1445 m. ryškiai suvokietintu Grijkisloi pavadinimu. Dvaras pirmą kartą paminėtas beveik po šimto metų, 1554 m., o XVI amžiaus pabaigoje pastačius bažnyčia pradėjo formuotis Grinkiškio bažnytkaimis. Iš archyvo, kuris Grinkiškio dvare buvo saugomas iki Pirmojo pasaulinio karo, galima sudaryti tik fragmentinį pačių rūmų ir jų vidaus apstatymo vaizdą. Juos supo apie 20 ha mišriųjų medžių parkas, jo pagrindinis akcentas buvo liepų alėja, kuri vienu galu rėmėsi į rūmus, kitu – į bažnyčią. Pagrindinis rūmų pastatas stačiakampis dviaukštis kubas su dvišlaičiu stogu ant stiprių masyvių pamatų su skliautiniais rūsiais, pradėtas ir baigtas statyti XVIII amžiuje. Toliau apžiūrinėjant pastatą,  pietinėje pusėje matosi rekonstrukcijų pėdsakai. Prie pagrindinių rūmų prijungti kairys ir dešinys vienaaukščiai priestatai. Dešinysis greičiausiai kaip pagalbinės paskirties patalpos, o kairysis tiktų kaip darbinis kabinetas. Šiaip, Grinkiškio dvaras buvo gana kuklus ir stiliumi niekuo ypatingu neišsiskiriantis iš kitų Žemaitijos medinės architektūros dvarų, nebent savo dydžiu. Sakyčiau, identiškas rūmų pastatas, bent jau iš išorės, yra Lašmenpamušio dvare. Visa lauko apdaila rodos atlikta to paties meistro. Taigi, Grinkiškio dvare buvo 18 kambarių, neskaitant pagalbinių patalpų. Pagrindinis rūmų šildymo šaltinis buvo kokliniai pečiai su sienelėmis. Tarp įvairiausios  paskirties rūmų baldų buvo ir vietinių meistrų gamybos. Rūmuose buvo keli iš Gdansko atvežti laikrodžiai. Grinkiškio rūmų sienos buvo nukabintos turtinga Bialozarų šeimos portretų kolekcija, kurioje atsispindėjo genealoginė giminės linija nuo XVII iki XX amžiaus. Didžiulis sukauptas giminės archyvas palaipsniui sunyko. Dabar rado vietą privačiose kolekcijose, dalis yra Mažvydo bibliotekos fonduose, dalis atiteko įvairiems šios giminės atstovams.

Dvarą, kaip byloja istoriniai šaltiniai, valdė Laveikiai, Griškiai. Vietovardis asmenvardžio kilmės, kai žemes valdė dvarininkas Gregorijus Griškis. Gregorijaus sūnus įsisūnijo savo giminaitį Bialozarą ir nuo to laiko beveik penkis šimtmečius Grinkiškius valdė Bialozarų giminė. Įdomu tai, kad Bialozarams priklausęs Pašušvio dvaras panašiomis aplinkybėmis perėjo į kitos giminės rankas. Kadangi Eufrozinija ir Vincentas Bialozarai savo tiesioginio įpėdinio neturėjo, dvarą Vincentas testamentu paliko savo mylimam sūnėnui Petrui Povilui Pilsudskiui. Vieną dvarą Bialozarų giminė gavo dovanų, kitą dėl tos pačios padėties, padovanojo. Paskutinei Bialozarų turto paveldėtojai Aleksandrai, ištekėjus už Jono Ramanausko-Rimvydo, dvaras perėjo į kilmingų lietuvių rankas.

Pirmą medinę bažnytėlę 1613 m. Grinkiškyje Gabrielius Kristupas Bialozaras pastatė kaip padėką aukščiausiajam už sėkmę, lydėjusią jį mūšiuose su švedais. Bažnyčiai dovanoti Eitvilių ir Juodupių kaimai. Ant išmūrytų iki langų bažnyčios sienų pristatyta medinė dalis. Galima tik spėti, kad šioje bažnyčioje kabėjo Pranciškaus Smuglevičiaus, iš Žemaitijos kilusio tapytojo Luko Smuglevičiaus sūnaus nutapytas paveikslas. 1866 m. architektas Dmitrijevas parengė projektą ir gavo statybos leidimą. Statant bažnyčią, darbams vadovavo šveicaras Lemanas. 1944 m. vokiečiai miestelį padegė. Gaisras sunaikino ne tik dvarą, bet ir bažnyčią. Stoviu prieš rūmų pastatą ir peršasi mintis, ko nepadarė vokiečiai keturiasdešimt ketvirtaisiais, užbaigsime mes patys.

Galerija

DSC03627"
DSC03629"
 
DSC03636"
 
DSC03611"
DSC03607
 
DSC03608"
 
DSC03605"
DSC03609"
DSC03604"
 
DSC03598"
 
DSC03594"
 
DSC03596"
DSC03606"
 
DSC03637"
 
DSC03601"
DSC03631"
DSC03630
 
DSC03615"
 
DSC03599"
 
DSC03614"

Grinkiškio dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Grinkiškio dvaras

loading map - please wait...

Grinkiškio dvaras 55.550000, 23.635454 Grinkiškio dvaras.

Nuorodos

1. 2004 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_radv_grinkisk_sch 1 - Rūmai 2 - Svirnas

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *