laukzemes_dvaras_0

Laukžemės dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a. pradžios, kuomet jį valdė Andriejus Radziminskis, 1685–1692 m. priklausė didikams Sapiegoms. Manoma, kad iš pradžių tai buvo Palangos (Darbėnų) dvaro palivarkas. XVII a. tapo savarankišku subjektu, o tai reiškia, čia atsiranda Laukžemės dvaras.

XVIII a. dvaras perėjo Palangos seniūnijos valdytojams. XIX a. pradžioje jį valdė vokiečių didikai: nuo Kuršo kilę baronai Mirbachai (von Mirbach), 1870 m. – Medemai (von Medem), nuo 1888 m. – baronas Gregorijus fon Štempelis (Georg von Stempel). Baronų fon Štempelių laikais 1903 m. pastatyti dabartiniai dvaro rūmai, ūkiniai pastatai, įkurtas parkas su vaismedžių sodu ir trimis tvenkiniais. Rūmai – tinkuoto mūro neorenesansinio stiliaus, vienaaukščiai, su mansarda, manieristinio šiaurietiško renesanso dvasia sukurtais balkonais, kolonada ir frontonais, puoštais dekoratyviomis vazomis. Tinkuojant vidines sienas vietoj medinių sutvirtinimų čia naudotos nendrės. XVIII a. pabaigoje Laukžemės parapijos valstiečiai pasipriešino Palangos seniūnui Mirbachui, atsisakydami atlikti jo savavališkai padidintas prievoles dvarui.

1913 m. jį įsigijo prelatas Konstantinas Olšauskas (1867–1933) ir daktaras Ipolitas Stonkus. Jie norėjo apie 600 ha žemės turintį dvarą išdalinti vietos ūkininkams lietuviams. Tačiau skolų slegiamo dvaro savąją dalį prelatas atidavė I. Stonkui, o pats čia lankydavosi tik norėdamas atsikvėpti nuo visuomeninės veiklos. 1923 m. dvare buvo 6 kiemai, juose gyveno 65 žmonės. Dvaro teritorijoje stovėjo kone 20 statinių – rūmai, magazinas, plytų mūro pieninė, ledainė (statinys pienui šaldyti), kumetynai, kiaulininkas, kalvė, klėtis ir kt.

1933 m. birželio 18 d.  prelatą Konstantiną Olšauską  miško keliuku grįžtanti iš Palangos  nušovė iš revolverio nenustatytas asmuo.  Iki dvaro jam buvo likę keli kilometrai. Teko paplušėti kol suradau K. Olšausko žūties vietą. Ją ženklina  prie pušies kamieno prikalta ir jau baigianti sunykti koplytėlė. Dar painiau buvo rasti jo kapą. Padėjo vietinė senbuvė. Palaidotas Konstantinas Plungės kapinėse, kapą ženklina akmeninis kryžius, nežinia kieno pastatytas XX a. viduryje paslaptingomis aplinkybėmis. Kažkas tikrai stengėsi ištrinti šią asmenybę iš istorijos.  Nuotraukoje, sprendžiant iš to kad, Konstantinas sėdi Smetonai iš kairės, buvo labai svarbi asmenybė. Antroje paminklo pusėje iškaltas užrašas ” Ši paminklą pastatė Lietuvos ir Lietuvybės mylėtojai”

Sovietmečiu Laukžemės dvare apie prelatą K. Olšauską buvo kuriamas filmas „Devyni nuopuolio ratai“. Žiūrėkit kas liko iš rūmų. Pagal kultūrinį vertingumą Laukžemės dvaro rūmai Kretingos rajone pretendavo tapti antraisiais po Kretingos dvaro rūmų.

Galerija

Laukžemės
 
Laukžemės
 
DSC01825"
DSC01824"
 
DSC01823"
 
DSC01837"
DSC01822"
DSC01828"
Laukžemės
laukzemes_dvaras_7"
laukzemes_dvaras_5"
 
Konstantino
 
Konstantino

Istorinės nuotraukos

Kostantinas
 
Konstantinas

Laukžemės dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Laukžemės dvaras

loading map - please wait...

Laukžemės dvaras 56.071706, 21.205609 Laukžemės dvaras.

Nuorodos

1. 2004 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_kret_laukzem_sch 1 - Rūmai 2 - Svirnas 3 - Tvartas 5 - Rūsys

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *