normal_lukinia_kowienska_Konczowie

Lokinės dvaras yra šalia Siesikų miestelio. Dvaras nėra išvaizdus, todėl kad jame neliko nieko, kas galėtų atrodyti išvaizdžiai. Bet ir tos dvaro liekanos, gali pasigirti mačiusios įtakingus valstybės veikėjus, garsius didikus ir turtingą praeitį, jau nuo 1585 metų, kai Lokinė pirmą kartą buvo paminėta  rašytiniuose šaltiniuose, kaip palivarkas. Jis stovėjo ant Siesikų dvaro žemių ir  priklausė didikų Daumantų-Siesickių šeimai. Vėliau, Mykolui Antanui Radvilai vedus Marcijana Siesikaitę, Lokinė kartu su Siesiku dvaru, kaip kraitis, perėjo Radvilų šeimai. M. A. Radvilai mirus paaiškėjo, kad visas jo turtas užstatytas. Taip Lokinės palivarką per varžytines nusipirko dvarininkai bajorai Grotusai (Grotthuss). Šios vokiečių kilmės giminės ištakos Kuršo krašte aptinkamos dar XV a.. Giminės atstovai Livonijoje ir Kuršo kunigaikštystėje užėmė aukštus postus, aktyviai dalyvavo kultūriniame, politiniame, moksliniame gyvenime. Grotusų giminė valdė stambius Svitenės, Rundalės ir Berztelės dvarus dabartinės Latvijos teritorijoje. Teodoras Grotusas žymiausias savo giminės atstovas, pirmasis Lietuvos fizikochemikas. Iš jų dvarą 1790 metais įsigijo Juozapas Končia, Mykolo sūnus. Būtent Končių giminė XVIII ir XIX amžių sandūroje  išplėtė palivarką iki dvaro lygio. Rūmų pastatas buvo medinis, stovėjo ant plataus, stačiakampio formos akmeninio cokolio. Juose buvo apie 20 patalpų. Reprezentaciniai kambariai suprojektuoti fasadinėje pastato pusėje. Kambariai puikavosi parketo grindimis. Dvarą šildė keturios krosnys su koklinėmis sienelėmis. Šiandien iš rūmų pastato beliko tik puikiai išmūryti rūsių likučiai. Lokinėje Končių šeima gyveno iki 1940 m. nacionalizacijos.

Medardas Kazimieras Končia, gyvenęs 1808-1899 m.( mirė Siesikų dvare), buvo vedęs Pauliną Bialozorovaitę. Čia Lokinės dvare gimė visi septyni Knočių vaikai, trys sūnūs ir keturios dukterys. Vyriausioji, Zofija išvyko gyventi į Lvovą, ten ir mirė.  Vidurinioji Ona Komar Končaitė pratęsė garsiąja Komarų giminę, jai su vyru priklausė milžiniškas Gelgaudų dvaras. Eleonora pratęsė labai garsios Kosakovskių giminės linija. Jauniausioji dukra Paulina Weyssenhoff Končiatė ištekėjo už Weyssenhoff’o, šios giminės pagrindinės valdos ir dvarai bazavosi šiaurės rytų Lietuvoje, vienas iš jų, Tarnavos dvaras.

Tėvas M. K. Končia už dalyvavimą 1831 metų sukilime,  buvo areštuotas ir ištremtas į Sibirą. Nuo 1858 m. jis pirmininkavo Ukmergės bajorijos luomui, iki 1863 m. sukilimo. Atsistatydino po to, kai jo požiūris į planuojamą sukilimą išsiskyrė su daugumos nuomone. Jis nepalaikė sukilimo idėjos. Matomai jį slėgė abejonės sėkme ir tremties prisiminimai po pirmo nepavykusio 1831 m. sukilimo. Vis dėlto, sukilime, nors ir pasyviai, jis dalyvavo, pristatydamas maistą sukilėliams į Lėno miškus. Numalšinus 1863 m. sukilimą, bėdos jo neaplenkė. Medardas Kazimieras Končia buvo areštuotas, paaiškėjus, kad kautynėse prie Gružų, kurie priklausė jo dvarui, tarp sukilėlių buvo ir jo sūnus, Medardas Končia jaunesnysis. Jis buvo priverstas slapstytis nuo caro valdžios persekiojimo. Po nepavykusių bandymų sučiupti bėglį, buvo  paskelbta apie piniginę premiją už jo galvą. Tuomet Medardas paliko imperiją ir apsigyveno Prancuzijoje. Mirė Paryžiuje būdamas trisdešimties 1868 m.. Vykstant teismų procesams tėvas buvo kalinimas Ukmergėje, vėliau perkeltas į Vilniaus kalėjimą. Šį kartą pritrūkus įrodymų tremties ir dvaro sekvestravimo jam pavyko išvengti ir Kazimieras Končia buvo paleistas. Jam grįžus dvaras jau buvo praradęs savo prekinę išvaizdą. Rūmai buvo nusiaubti atliktų kratų ir šiaip apiplėšti ilgapirščių. Daug aprašyta apie turtingą, beveik 5000 vienetų Lokinės Končių biblioteką. Šeimyniniame archyve buvo saugoma krikšto metrika, išduota 1501 metais. Dalis dokumentų buvo perduoti į Jogailos biblioteką Lenkijoje, beveik 4000 Lukinės bibliotekos knygų paėmė Vilniaus universitetas ir Mokslų akademija. 1942 metų kovo 31 d. sudarytame sąraše įrašytos 2434 knygos, išleistos 1597-1926 metais prancūzų, rusų, lenkų, lietuvių kalbomis. Tai rodo dvaro šeimininkų aukštą kultūros ir išsilavinimo lygį. Kaip tik tokių aukštuomenės atstovų mums dabar ir trūksta.

Galerija

DSC04154"
DSC04153"
 
DSC04159"
DSC04160"
 
DSC04161"
 
Lokinės
 
Lokinės
 
Lokinės
 
Lokinės
 
Lokinės
Lokinės
 
DSC04156"
 
DSC04172"
 
DSC04179"
 
DSC04173"
 
DSC04174"
 
DSC04175"
 
DSC04178"
DSC04171

Istorinės nuotraukos

Medardas-Koncia"
Končių
 
Bialozarų herbas
 
grotusu
 
Kosakovskių
Komaru

Lokinės dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Lokinės dvaras

loading map - please wait...

Lokinės dvaras 55.323077, 24.532320 Lokinės dvaras.

Nuorodos

1. 2003 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_ukme_lokin_sch 1 - Svirnas 2 - Tvartas 3 - Svirnas 8 - Arklidės griuvėsiai 10 - Darbininkų namas 11 - Darbininku namas 13 - Daržinė

KOMENTARAI: 0

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *