b_roki_onus_080

Onuškio dvaras toliausiai nutolęs nuo manęs. Ir vis dėlto pats mylimiausias. Tai mano dvarų vizijos etalonas. Kad jie tokie išliktų, sustingtų laike. Niekas jų neatstatinėtų, bet ir neleistų griūti. Trys kartus stengiausi pasiekti šį stebuklą, bet pritrūkdavo jėgų. Vis dėlto 364 km. į vieną pusę. Bet pasiryžau ir pasiekiau. Važiavau tik dėl šio dvaro ir lūkesčiai atsipirko.

Pirmą kartą Onuškis paminėtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro kanceliarijos raštuose 1499 metais, kartu su Rokiškiu, Čėdasais. Tai Lietuvos didžiojo kunigaikščio  aktas, kuriuo už nuopelnus mūšiuose, valdovas dalį savo valdos, o tiksliau dalį miško tarp Vyžuonos ir Susėjos upių dovanoja Lietuvos didžiojo kunigaikščio rūmų maršalkai, Anykščių bei Merkinės vietininkui Grigaliui Astikui. Šios žemės ribojosi su Livonijos ordino valdoma teritorija. Šiame tarpupyje, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kurklių dvaro bajoras Hanusas Galiminaitis buvo pastatydino medinį dvarą. LDK rašte yra užsiminta, kad Hanusas dvarą pasistė be LDK kunigaikščio Kazimiero leidimo, iškirtęs mišką. Taip dvaras gavo įkūrėjo vardą. Hanušiškų dvaras. Nors už šį akiplėšiškumą Hanusas buvo išvarytas iš Ldk dvaro, o pavadinimas dar 400 metų įvairiomis kalbomis buvo minimas rašytiniuose šaltiniuose. Kaip ten bebūtų, dvaras legalus ar ne, jis perėjo Astikams. Ši giminė dvarą valdė daugiau nei 100 metų. Po nelaimingos Astikų giminės pabaigos, didelė dalis jų dvarų perėjo iš Lenkijos kilusiems bajorams Duniams. Paskutinis dvaro valdytojas buvo Gedeonas Rajeckis. 1755 m. dvaras atiteko Chominskiams, gudiškos kilmės LDK bajorams. Bažnytiniuose knygose įrašai skelbia , kad Hanušiškių bažnyčią rėmė Benediktas ir Zofija Chominskiai. Iš viso 1775 m. Chominskiams priklausė 63 valstiečių ir trys bajorų sodybos. Apie 1801 m. Hanušiškių valdos ir dvaras parduoti naujiems savininkams  – įtakingiems ir turtingiems Komarams. Komarai – viena garsiausių viso Panevėžio krašto bajorų giminių. Remiantis išlikusių dokumentų įrašais, 1830–1840 m. pagal tuomet garsaus architekto Lauryno Cezario Aniechinio projektą Hanušiškių dvare buvo pastatyti didingi vėlyvojo klasicizmo stiliaus rūmai, įrengtas parkas.

Yra daug aiškinimų, kaip Hanušiškės asmenvardis asimiliavosi į Onuškio pavadinimą. Lietuviai vokišką vardą tiesiog sulietuvino: Hanuškę į Onuškę. Skaudi lemtis ištiko rūmus – jie sudegė per Pirmąjį pasaulinį karą, liko tik kolonos ir mūro sienos.

 Galerija

Onuškio
Onuškio
Onuškio
Onuškio
Onuškio
 
Onuškio
Onuškio
 width=
 width=
 width=
 
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=

Istorinės nuotraukos

Vitoldas
 
 width=

Onuškio dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Onuškio dvaras

loading map - please wait...

Onuškio dvaras 56.128811, 25.527506 Onuškio dvaras.

Nuorodos

1. 2003 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_roki_onus_sch 1 - Rūmai 2 - Pietvakarių oficina 3 - Šiaurės rytų oficina 4 - Svirno liekanos 5 - Arklidė 6 - Svirnas 7 - Ledainė 8 - Kumetynas 9 -

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *