untitled

Mirus kunigaikščio Tado Pranciškaus Oginskio žmonai Izabelei Siesickaitei iš Radvilų, 1763 m. jis vedė antrą kartą. Jo žmona tapo Rietavo seniūno Kristupo Tiškevičiaus našlė Jadvyga, iš Zaluskių giminės. Kaip pasogą jie gavo Rietavo dvarą – taip Oginskiai atsirado Žemaitijoje, dabartinio Plungės rajono teritorijoje.

1873 m.  valstybės patarėjas grafas Platonas Zubovas pardavė Plungės dvarą Mykolui Mikalojui Oginskiui. Matyt grafų Zubovovų giminei tuo metu buvo sunkmetis, ar kita priežastis, kadangi už metų grafas Dimitrijus Zubovas pardavė ir Kretingos dvarą, kurį nupirko Tiškevičiai.

Mykolui Mikalojui Oginskiui pirkinukas pasirodė neskoningas ir per prastas kunigaikščio titului, todėl jis nutarė esamus dvaro rūmus pertvarkyti taip, kad pakeltų naujai  į Žemaitiją atsikrausčiusios didikų giminės įvaizdį. Senieji rūmai buvo grynas miksas. Pirmasis aukštas buvo mūrinis, o antrasis – medinis. Nauji rūmai išaugo šalia senųjų, kurie buvo kaip laikinas prieglobstis statybos metu. Po to senuosius rūmus nuardė, o pastato medžiagas panaudojo prieglaudai šalia parko vartų pastatyti. Netrukus pastatas vietinių buvo pavadintas ubagynu. Tarpukario metais prieglauda buvo nugriauta kartu su kitais čia stovėjusiais dvaro pastatais.

Plungės Oginskių dvaras buvo papuoštas pagal vokiečių architekto  Karlo Lorenso projektą. Dedant kertinį akmenį, dalyvavo Oginskių giminės atstovai, taip pat daug svečių, tarp kurių ir poetas publicistas Laurynas Ivinskis, kuris buvo paruošęs raštą, po kuriuo pasirašė dalyvavusieji svečiai. Skrynia kartu su įdėtu raštu buvo užkasta po kertiniu akmeniu, kurį pašventino Varnių kunigų seminarijos profesorius kunigas Povilas Beresnevičius.

Centrinių rūmų statybai buvo išleista apie 50 tūkstančių sidabrinių rublių ir trūko šešerius metus. Tai labai dideli pinigai pagal to laikmečio kainas, kadangi eilinis darbininkas uždirbdavo 30 rublių per mėnesį.

Neorenesansinio stiliaus rezidenciniai rūmai buvo baigti statyti 1879 metais. Rūmai buvo įrengti naudojant brangias statybines ir apdailos medžiagas. Prabanga nenusileido ir vidaus interjeras ir apstatymas: baldai, laikrodžiai, vazos, veidrodžiai, šilkinės portjeros. Didžioji pokylių salė turėjo balto marmuro balkoną skirta orkestrui.Šios patalpos lubos papuoštos keturiais nupieštais amūrais, vaizduojančiais metų laikus. M. Oginskis labai domėjosi savo garsios giminės istorija. Turėjo didelę grafų Oginskių portretų kolekciją, bei kitas savo šeimos relikvijas : 2 sidabrinės etmono lazdas, 2 sidabrinius šovinių krepšelius, ordinus, tabakines, archeologinius ir numizmatinius rinkinius. Dvaras turėjo turtingą biblioteką. 1873 m. savo rūmuose Oginskis įkūrė iki 1902 m. veikusią muzikos mokyklą, išlaikė orkestrą. Šioje muzikos mokykloje mokėsi ir dvaro orkestre grojo Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Kunigaikštis  mirė būdamas vos 52 metų Nicoje, bet palaikai parvežti į tėvynę ir palaidoti Oginskių koplyčioje, Rietave. Toliau rūmais rūpinosi jo žmona Marija Oginskienė – Skuževska, jaunystėje Austrijos  imperatoriaus freilina. Ji Plungės dvare įsteigė našlaičių prieglaudą, kurioje rado prieglobstį per 200 našlaičių. Plungėje jos globojama veikė ir Mokytojų seminarija. Panaikinus draudimą lietuviškam žodžiui, kunigaikštienė Plungėje įsteigė lietuvišką mokyklą. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, Oginskienė pasitraukė į Poznane, kur karo pabaigoje mirė.

Toliau kaip ir visų dvarų konfiskavimas ir … Didesnė ūkinio sektoriaus pastatų dalis arba buvo integruota į miesto infrastruktūra, arba buvo nugriauta. Šiuo metu dvaras nuostabus, liktų patenkintas ir pats architektas Karlas Lorensas.

Galerija

DSC03219"
 
DSC03213"
 
Plungės
 
Plungės
 
Plungės
 
DSC03206"
DSC03211"
 
DSC03207"
 
DSC03193"
 
DSC03198"
 
DSC03187"
 
DSC03200"
 
DSC03210"
 
DSC03144"
 
DSC03195"

Istorinės nuotraukos

Herb_Ogińskich"
 
Marija_Skuževska_Oginskienė"
 
Mykolas_Oginskis"

Plungės Oginskių dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Plungės Oginskių dvaras

loading map - please wait...

Plungės Oginskių dvaras 55.919464, 21.844296 Plungės Oginskių dvaras.

Nuorodos

1. Žemaičių dailės muziejaus internetinė svetainė.

2. 2004 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_plun_plun_sch 1 - Rūmai 2 - Oficina 3 - Oficina 5 - Žirgynas 8 - Oranžerija, laikrodinė 10 - Skalbykla 11 - Sargo namas 12 - Dvaro vartai 15 -Advokato namas 19 -Prižiūrėtojo namas

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *