Copy of DSC03128

Šateikių dvaras pradėtas minėti XVII a., kai jį Lietuvos dydis kunigaikštis Žygimantas Augustas Kadaitis padovanojo paskirtam matininkui Jokūbui Laškovskiui. Vėliau dvaras ėjo iš rankų į rankas, kol galiausiai tapo Broel-Pliaterių nuosavybe. Čia Pliateriai gyveno iki 1940-ųjų.  XIX a. pradžioje senieji Šateikių rūmai  buvo perstatyti, ansamblis  garsėjo puikiu sodu, 5 ha dydžio parku, kuriame tebeauga daug labai retų augalų. Čia buvo oranžerija, gerai prižiūrimi tvenkiniai, parką puošė skulptūros. Nors rūmai mediniai, jie stebina savo dydžiu. Rūmų viduje buvo įrengta paveikslų galerija, koncertams skirta salė. Į svečius šeimininkai dažnai pasikviesdavo Plungės  kunigaikščius Oginskius.  Broel – vokiškos kilmės dvarininkai, kurie savo istorine tėvyne laikė Šveicarijos vietovę Broel. Lietuvoje, be Šateikių, jie turėjo dar keletą dvarų iš kurių didesni buvo Plinkšių, Vilkėno, Šviekšnos. Gerai išsilaikę Broel-Pliaterių šeimos kapai ir mauzoliejus yra Vilkėno kapinėse. Šateikių Šv. Morkaus  bažnyčią galima drąsiai laikyti dvaro dalimi, kadangi jos statybą finansavo Pliateriai. Tai to paties  švedų architekto Karlo Eduardo Strandman darbas, pagal kurio projektą buvo pastatya ir Palangos bažnyčia. Šioje Šateikių bažnyčioje pakrikštyta rašytoja Žemaitė,  1909 m. sausio 1 d. čia susituokė Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ir rašytoja Sofija Kymantaitė. Kunigas, prelatas Konstantinas Olšauskas  gimė netoli Šateikių ir greičiausiai krikštą priėmė būtent šioje bažnyčioje.

Iš  vietinių gyventojų galima išgirsti pasakojimą apie tunelį, neva jungusį Šateikių dvarą su netoliese esančia Šv. Morkaus bažnyčia. Pasak šateikiškių,  grafai tuo požeminiu keliu ateidavo į bažnyčią. Ši istorija galima laikyti Šateikių miestelio paveldo dalimi. Grafai Šateikių dvarą paliko 1940 m. bėgdami nuo raudonojo teroro. Sklando kalbos, kad grafai galėjo tame tunelyje paslėpti kai ką vertingo. Senieji šateikiškiai svarstydavo, kaip grafas bažnyčioje atsidurdavo išėjęs iš už altoriaus. Tai ir paskleidė gandus, kad tarp dvaro ir bažnyčios yra tunelis. Nors tai mažai tikėtina, kadangi Šateikių dvaras nebuvo itin strategiškai svarbus ir abejotina, kad jam būtų panaudoti tokie kapitaliniai investavimai. Nors, ką gali žinoti. Sklando graži legenda ir tiek, bet duoda dvarui šiek tiek intrigos, o tai patrauklu. Net jei tunelis ir buvo, tai parko medžių šaknys bus jį sunaikinusios.

Į rytus nuo dvaro rūmų buvo įrengta oranžerija, žydėjo įvairiausios gėlės, įėjimą puošė dvi liūtų statulos, kurios dingo visai neseniai. Sovietiniais laikais čia gyveno ūkio direktorius, o kitame gale buvo ūkio svirnas. Dar vėliau – ūkio kontora. Dabar tas namas yra privatizuotas, tačiau apleistas, nenaudojamas. Ponų name tarybiniais metais po Antrojo pasaulinio karo buvo apgyvendinti kareiviai, įkurta karo ligoninė,  buvo tarybinio ūkio kontora, apylinkės valdžios buveinė, kultūros namai, vaikų darželis, biblioteka, apgyvendintos net septynios šeimos. Dar likę standartiniai vaikų užimtumo treniruokliai, po tokius pat vaikystėje kasčiausi ir aš, Kaune vaikų darželyje. Jie visoje Lietuvoje buvo kepami pagal tipinį projektą. Tai tarsi irgi XX a. antros pusės istorinis paveldas. Parke stovi paminklinis akmuo su 11 pavardžių ir užrašu “Jie žuvo už mūsų laimingą ateitį”, bet apie jį nepavyko surasti jokios informacijos. Kiek toliau alėjoje vedančioje link tvenkinio stūkso 11 paženklintų kauburėlių. Gal būt čia kadaise buvo sušaudyti kokie aktyvistai, kaip Vašuokėnų dvare.

Galerija

DSC03074"
 
DSC03078"
 
DSC03079"
 
DSC03085"
 
DSC03092"
 
DSC03116"
 
DSC03094"
 
Šateikių
 
Šateikių
DSC03084
 
DSC03112"
 
DSC03111"
 
DSC03122"
 
Šateikių
 
DSC03125"
 
Šateikių
DSC03131"
 
DSC03120"

Istorinės nuotraukos

Church_of_Šateikiai_in_19c"
 
DSC03096"
DSC03097"

Šateikių dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Šateikių dvaras

loading map - please wait...

Šateikių dvaras 55.999689, 21.681293 Šateikių dvaras.

Nuorodos

1. 2004 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_keda_saten_sch 1 - Ponų namas 2 - Svirnas 3 - Oranžerija - sodininko namas 4 - Ledainės liekanos 5 - Namas 6 - Kluonas 7 - Arklidė 8 - Alaus darykla 9 - Vandens malūnas 10 - Tvoros fragmentai

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *