Siaulenu-dvaras

Dar vienas mano aplankytas Lietuvos “paveldo” šedevras. Žodis paveldas kabutėse todėl, kad šis gražuolis net nėra įtrauktas į Lietuvos saugomų objektų sąrašą.

Tai dar vienas iš daugelio Šemetų dvarų. O statinys velniškai originalus ir šaunus. Pagal projektą oranžerija puslankiu glaudėsi ir prie kitos rūmų pusės. Dvaro puskiemyje turėjo stovėti ir didžiulis monumentas. Keista, bet dešinėje, medinėje dvaro pastato dalyje, dar gyvena keletas žmonių.

Dvaras pirmą kartą buvo paminėtas 1492 m., kai priklausė Žemaitijos seniūnams Kesgailoms. XV–XVI a. sandūroje dvarą paveldėjo Butrimaičiai, o iš jų valda perėjo Šemetoms.1619 m. Žemaitijos vėliavininkas Jurgis Šemeta Šiaulėnus perleido tuo metu Upytės seniūnui Jeronimui Valavičiui, vėliau tapusiam Žemaitijos seniūnu. Po J. Valavičiaus mirties 1636 m. dvaras vėl grįžo Šemetoms. Tiksliai nėra žinoma, kuris iš Šemetų pastatė originalius dvaro rūmus su oficinos ir galerijos junginyiu kurioje manoma, jog galėjo būti ir oranžerija. Be rūmų ir oficinos išlikęs yra tik svirnas. Spėjama, kad rūmus galėjo projektuoti iš Prūsijos atvykęs architektas Voleris. Vėkiau dvarą rekonstravo architektas F. Rimgaila , kurisnespėjo išvysti savo užbaigto kūrinio – numirė pirmaisiais dvaro rekonstrukcijos metais – 1870. Galerija savo bruožais primena Raudondvario dvaro (Kauno raj.) oranžeriją, du pastato fligerius jungia žiemos sodas. Tikėtina, kad dvaro rūmai galėjo būti perstatyti XIX a. viduryje. Gali būti, kad Šiaulėnų dvarą kurį tai laiką valdė Jonas Šemeta, apie kurį tarp žmonių iki šiol sklinda įvairūs pasakojimai. Jis neva turėjo apie 2200 baudžiauninkų. Jeigu kuris prasikalsdavo, ponas tuoj liepdavo nuplakti. Tačiau vos baudžiauninkas po pirmųjų smūgių imdavo rėkti, ponas bausmę tuoj sustabdydavo. Pasakojama, kad baudžiauninkai tuo naudodavosi, o savo poną jie vadindavo geruoju seneliu.

Galerija

Šiaulėnų
Šiaulėnų
Šiaulėnų
Šiaulėnų
Šiaulėnų
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
Šemėtų
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=
 width=

Istorinės nuotraukos

Šiaulėnų
Šemėta"
 

Šiaulėnų dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Šiaulėnų dvaras

loading map - please wait...

Šiaulėnų dvaras 55.671474, 23.402188 Šiaulėnų dvaras.

Nuorodos

1. 2004 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_radv_siaulen_sch 1 - Oficina 2 - Oranžėreja 3 - Rūmai 4 - Kalvė 5 - Koplytstulpis 6 - Svirnas

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *