vasuokanai

Vašuokėnų dvaras yra šalia man labai brangaus Troškūnų miestelio. Čia mano protėvių takai praminti. Būdamas tuose kraštuose visada stengiuosi pasivaikščioti po dvaro apylinkes, juo labiau, kad dvaras įsikūręs ant Vašuokėnų ežero kranto labai vaizdingoje vietoje. Pervažiavus Vašuokėnų gyvenvietę, kelias daro staigų posūkį, kairėje pusėje toliau nuo kelio jau galima matyti dvaro liekanas.

Seniausia apylinkės paminėjimą, pavyko surasti epaveldas.lt archyve. Tai raštas datuojamas 1559 metais. Tame rašte buvo aprašyta apie aptiktus žemės matavimo netikslumus Pienionių valsčiuje nustatinėjant Vašuokėnų dvaro ribas. Apie dvarą neužsimenama nė vienu žodžiu, vadinasi dvaro dar nebuvo. Manau tai buvo tiesiog derinamų busimo dvaro teritorijos ribų įrašai. Tuometinis  sodybos gyvenamasis namas šaltiniuose yra paminėtas kaip paprastas medinis namas, priklausęs Mackevičiui.

Vėliau Vašuokėnai kaip dvaras jau yra siejamas su Komarų gimine. Prie ištisos plejados dvarų priklaususiu Komarams tik Vašuokėnus ištiko toks liūdnas likimas. Tiesa dar yra ir Palėvenės dvaro griuvėsiai, nors jie taip puikiai užkonservuoti, kad visame kraštovaizdžio kontekste žiūrisi fantastiškai. Galėtų kas nors panašaus nutikti ir čia. Klasicistiniai mūriniai rūmai,  buvo pradėti statyti palyginus neseniai, XIX amžiuje, Komarų giminės užsakymu, kuriems netoli Vašuokėnų jau priklausė Raguvėlės dvaras. Panašu, kad rūmai ne vieną kartą buvo perstatinėjami, pagal besiplečiančio dvaro poreikius, todėl rūmai buvo tokie asimetriški. Įdomus istorinis momentas – nuo 1914 metų spalio 1 dienos iki 1915 metų gegužės: tuometinis dvaro savininkas Bronislovas Bradžius, savo laiku perpirkęs dvarą iš prasiskolinusios Komarų šeimos, išsikraustęs laikinai gyventi į prastesnes patalpas, užleido dvarą Kauno Žemaičių kunigų seminarijai. Seminarijos senosios patalpos prasidėjus Pirmam pasauliniam karui buvo panaudotos karo ligoninei, todėl ji pasirinkimo neturėjo. Šiuo pereinamu laikotarpiu Vašuokėnų dvare teko gyventi ir dirbti žinomam lietuvių poetui ir klasikui Jonui Mačiuliui-Maironiui. Per tuos metus, kol seminarija, artėjant vokiečiams, nebuvo galutinai iškelta į Smolenską, Vašuokėnų dvare spėta įšventinti keliolika kunigų. Seminarijai galutinai išsikrausčius, Bronislavas Braudžius su savo šeima sugrįžo į Vašuokėnus. Mano mama pasakoja, kad puikiai prisimena kai besitraukiantis Vermachto būrys susprogdino Troškūnų ir Vašuokėnų dvarų bravoro pastatus. 1945-1948 metais Vašuokėnuose buvo nužudyti 24 naujakuriai, Troškūnų tarybinio ūkio darbininkai – daugiausiai rūsų tautybės šeimos.  Pirmoji auka buvo tuometinis Troškūnų tarybinio ūkio direktorius Albinas Andrašiūnas, 1945 metais birželio 10 dieną išvestas į mišką ir nužudytas. Toliau mirčių tik daugėjo – 1947 metų rugpjūčio 9-osios naktį į mišką buvo išvesta ir nužudyta net 20 žmonių. 1958 metais šioms mirtims atminti prieš dvaro rūmus įrengtoje tujų alėjoje buvo pastatytas betoninis paminklas. Paminkliniai įrašai dabar sunykę, išlikęs tik vienas fragmentas: “Pralietas kraujas nenuėjo veltui. Gyvenimas gražėja su kiekviena diena”.

Sovietmečiu dvaro istorija – pilka ir neišskirtinė. 1949 m. balandžio 4 d. kaimas buvo įjungtas į “Gegužės 1-osios” kolūkį ir buvo šio kolūkio centrinė gyvenvietė. Dvare iš karto įsikūrė kolūkio administracija. Vėliau, stambinant ūkius, jis priklausė K. Štaro kolūkiui, o jį išskaidžius į mažesnius, buvo Vašuokėnų kolūkio centras, kol 1992 m. šis ūkis iširo. Sugriuvus kolūkiams sugriuvo ir dvaras – niekam jo nebereikėjo. Nebereikia ir dabar.

2015 m. spalį lankiausi šiose vietose. Taip jau išėjo, kad Vašuokėnus pasiekiau leidžiantis saulei. Suėmė velniška pagunda apsilankyti dvare naktį,  kai tamsoje karaliauja piktosios dvasios. Brendi per žolę ir krūpteli pats užmynęs sausą medžio šakelę. Toks garsas, lyg išsidavei kur esi. Staiga dvaro griuvėsių akyduobės atgyja ir seka kiekvieną tavo judesį. Sustojęs įsiklausai, rodos girdisi kaip žolė auga. Čia tiek visko būta, kad beklajodamas po dvarą, ilgainiui pasijunti ne vienas, lyg kas tave stebėtų. Baugu, bet adrenalinas palaiko širdies darbą.

Galerija

DSC06506"
DSC06531
Vašuokėnų
Vašuokėnų
Vašuokėnų
 
DSC06511"
DSC06513"
 
DSC06514"
 
DSC06520"
DSC06521"
DSC06529"
DSC06548
DSC06536"
DSC06540"
Vašuokėnų
 
DSC06545"
 
DSC06554"
DSC06551
DSC06547"
 
Naktinis
DSC02795"
DSC02797"
DSC02806"
DSC02807"

Istorinės nuotraukos

vsuoka"
vasuokanai"

Vašuokėnų dvaras žemėlapyje

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Vašuokėnų dvaras

loading map - please wait...

Vašuokėnų dvaras 55.637220, 24.879624 Vašuokėnų dvaras.

Nuorodos

1. 2002 metais darytų nuotraukų archyvas.


SITUACINIS PLANAS

b_anyk_vasuok_sch 1 - Rūmai 2 - Svirnas 3 - Tvartas 4 - Kalvė

RAŠYTI KOMENTARĄ

Your email address will not be published. Required fields are marked *